Međunarodni dan borbe protiv siromaštva danas obeležen u Školi za dizajn u Novom Pazaru.

Škola za dizajn je 17. oktobra 2024. godine organizovala značajan događaj povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva. Ovaj edukativni i humanitarni program održan je u prostorijama školske biblioteke, uz prisustvo učenika, nastavnika i lokalnih medija. Program je imao za cilj podizanje svesti o siromaštvu i njegovom prisustvu u lokalnoj zajednici, ali i na globalnom nivou.

Program je započela bibliotekarka Ramiza Camović, koja je predstavila istorijat obeležavanja ovog dana, ističući važnost zajedničkog delovanja u borbi protiv siromaštva. Zatim je profesorica Mirnesa Selimović izložila globalni pogled na siromaštvo, naglašavajući kako se ovaj problem reflektuje širom sveta.

Profesorica Birsena Šemsović govorila je o siromaštvu u Srbiji i našem gradu, Novom Pazaru. Uz podršku profesora informatike Irfana Čubrovića, koji je bio zadužen za vizuelni deo prezentacije, prikazani su ključni podaci o socijalno ugroženim porodicama i korisnicima pomoći, dobijeni iz Crvenog krsta, Mešihata Islamske zajednice i Centra za socijalni rad. Prezentovane statistike su pokazale da preko 1300 ljudi u Novom Pazaru svakodnevno koristi usluge narodnih kuhinja, dok više stotina porodica redovno prima različite oblike pomoći.

Učenici su aktivno učestvovali u pripremi programa, istražujući podatke iz socijalnih službi i drugih organizacija. Debata koja je usledila nakon prezentacije omogućila im je da iznesu svoja mišljenja i predloge o mogućim rešenjima problema siromaštva u našoj zajednici. Tokom diskusije, učenici su istakli važnost solidarnosti i zajedničkog angažovanja u pružanju pomoći onima kojima je ona najpotrebnija.

Naša škola za dizajn je 17. oktobra 2024. godine organizovala značajan događaj povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva. Ovaj edukativni i humanitarni program održan je u prostorijama školske biblioteke, uz prisustvo učenika, nastavnika i lokalnih medija. Program je imao za cilj podizanje svesti o siromaštvu i njegovom prisustvu u lokalnoj zajednici, ali i na globalnom nivou.

U našoj školi je 15. oktobar zabeležen kao “Dan bez novca,” gde su učenici, uz pomoć profesora, pokušali da razumeju osećaj nemoći kada ne mogu kupiti sve što žele. Tog dana su anonimno donirali novac za učenike naše škole koji imaju materijalnih poteškoća, u dogovoru sa razrednim starešinama.

Naša škola nastavlja da se bavi važnim društvenim temama, kao što je borba protiv siromaštva, aktivno doprinoseći solidarnosti i međusobnom pomaganju u lokalnoj zajednici. Prikupljeni novac iz “Dana bez novca” je anonimno doniran učenicima škole koji se nalaze u materijalno teškom stanju.
Posebno zahvaljujemo direktoru škole, gospodinu Mehu Camoviću, na njegovoj svesrdnoj podršci i pomoći u realizaciji ovog programa, kao i na podsticanju učenika i zaposlenih da učestvuju u ovakvim humanitarnim akcijama. Njegova podrška je bila ključna za uspeh ovog projekta i promociju solidarnosti u našoj školi.